Ostatni tydzień na wsparcie ZX Spectrum Next

4

Kultowe ZX Spectrum cieszy się ostatnio naprawdę dużą popularnością wśród majsterkowiczów. Przynajmniej raz do roku na Kickstarterze pojawia się zbiórka na jakieś nowe urządzenie inspirowane klasycznym “gumiakiem”. Do tej pory unikałem takich projektów, bo niestety nie wydawały mi się niczym nadzwyczajnym. W 2017 pasmo to przerwał ZX Spectrum Next, który zebrawszy już ponad pół miliona funtów, wkracza w ostatni tydzień zbiórki.

Poprzednie Kickstarterowe Spectrumy nie grzały mnie ani trochę, bo u podstaw były (w większości) po prostu emulatorami w obudowach udających stary sprzęt. Co oczywiście może wzbudzać zainteresowanie niektórych fanów, ale w czasach, gdy emulator można odpalić dosłownie na wszystkim, tego typu pomysły wydają mi się chybione.

ZX Spectrum Next podchodzi natomiast do tematu w inny sposób. To komputer oparty o technologię FPGA – oznacza to, że sprzętowo jest stuprocentowo kompatybilny z klasycznym ZX Spectrum, ale dzięki magii współczesnej technologii może być poszerzany o dodatkowe funkcje.

Moduł FPGA zapewnia, że podstawą jest (jak obiecują autorzy) praktycznie stuprocentowa kompatybilność z klasycznym Spectrum. Wszystkie gry i programy uruchomione na Next odpalają się tak, jak gdyby działały na ZX. Nie mówimy tu o emulacji, a układzie, który w sposób idealny odwzorowuje jego pracę na poziomie sprzętowym. Twórcy twierdzą, że dzięki temu ZXSNext odpala gry, programy oraz scenowe dema, które nie działają na emulatorach.

To jednak dopiero początek — FPGA umożliwia rozwój systemu dalej niż pozwalałaby na to klasyczna płyta główna. Next ma mieć więcej wbudowanej pamięci RAM, wyjście HDMI (obok standardowego AV), port na zewnętrzną klawiaturę i kontroler… ale też klasyczne wejścia takie jak — port audio dla magnetofonu! Funkcja boost natomiast ma zwiększyć liczbę klatek na sekundę w grach, które słabo radziły sobie w oryginale i to bez niepożądanego przyspieszenia samej rozgrywki.

Prototyp płyty głównej ZX Spectrum NEXT

Co więcej, dzięki sprytnej inżynierii, Next zawierać będzie też specjalne gniazdo na zamontowanie… Raspberry Pi Zero! Wpięty, mikrokomputer (kosztujący zaledwie $5) może posłużyć jako dodatkowo koprocesor, zwiększający możliwości całości.

Brzmi naprawdę imponująco i rzekomo… już działa, bo autorzy otworzyli Kickstartera po stworzeniu działającego prototypu licząc, że zbiórka pozwoli sfinansować masową produkcję.

Próg ten został już dawno przekroczony, a wraz z nim szereg celów dodatkowych — dodatkowe fundusze pozwoliły na wybranie droższego modułu FPGA, dodanie gniazd na rozszerzoną pamięć, zwiększenie podstawowego RAM-u urządzenia do 1Mb oraz wyprodukowanie dwóch nowych gier przeznaczonych specjalnie na Nexta — REX Next, a także kolejnego tytuł z serii Dizzy!

Nexta wesprzeć można jeszcze przez kolejne 7 dni na jego Kickstarterze.
Sama płyta główna do montażu (pasuje do obudowy zwykłego Spectruma!) kosztuje £99, pełna wersja komputera to £175. Za £215 do zestawu dodać można też moduł zegara oraz Wi-Fi (dostępne również do zakupu oddzielnego).

[Oficjalna strona projektu]

Share.

About Author

Dark Archon

Chciałbym wyglądać tak smacznie jak moja ikona.