Kultowe ZX Spectrum cieszy się ostatnio naprawdę dużą popularnością wśród majsterkowiczów. Przynajmniej raz do roku na Kickstarterze pojawia się zbiórka na jakieś nowe urządzenie inspirowane klasycznym „gumiakiem”. Do tej pory unikałem takich projektów, bo niestety nie wydawały mi się niczym nadzwyczajnym. W 2017 pasmo to przerwał ZX Spectrum Next, który zebrawszy już ponad pół miliona funtów, wkracza w ostatni tydzień zbiórki.
Poprzednie Kickstarterowe Spectrumy nie grzały mnie ani trochę, bo u podstaw były (w większości) po prostu emulatorami w obudowach udających stary sprzęt. Co oczywiście może wzbudzać zainteresowanie niektórych fanów, ale w czasach, gdy emulator można odpalić dosłownie na wszystkim, tego typu pomysły wydają mi się chybione.
ZX Spectrum Next podchodzi natomiast do tematu w inny sposób. To komputer oparty o technologię FPGA – oznacza to, że sprzętowo jest stuprocentowo kompatybilny z klasycznym ZX Spectrum, ale dzięki magii współczesnej technologii może być poszerzany o dodatkowe funkcje.
Moduł FPGA zapewnia, że podstawą jest (jak obiecują autorzy) praktycznie stuprocentowa kompatybilność z klasycznym Spectrum. Wszystkie gry i programy uruchomione na Next odpalają się tak, jak gdyby działały na ZX. Nie mówimy tu o emulacji, a układzie, który w sposób idealny odwzorowuje jego pracę na poziomie sprzętowym. Twórcy twierdzą, że dzięki temu ZXSNext odpala gry, programy oraz scenowe dema, które nie działają na emulatorach.
To jednak dopiero początek — FPGA umożliwia rozwój systemu dalej niż pozwalałaby na to klasyczna płyta główna. Next ma mieć więcej wbudowanej pamięci RAM, wyjście HDMI (obok standardowego AV), port na zewnętrzną klawiaturę i kontroler… ale też klasyczne wejścia takie jak — port audio dla magnetofonu! Funkcja boost natomiast ma zwiększyć liczbę klatek na sekundę w grach, które słabo radziły sobie w oryginale i to bez niepożądanego przyspieszenia samej rozgrywki.

Co więcej, dzięki sprytnej inżynierii, Next zawierać będzie też specjalne gniazdo na zamontowanie… Raspberry Pi Zero! Wpięty, mikrokomputer (kosztujący zaledwie $5) może posłużyć jako dodatkowo koprocesor, zwiększający możliwości całości.
Brzmi naprawdę imponująco i rzekomo… już działa, bo autorzy otworzyli Kickstartera po stworzeniu działającego prototypu licząc, że zbiórka pozwoli sfinansować masową produkcję.
Próg ten został już dawno przekroczony, a wraz z nim szereg celów dodatkowych — dodatkowe fundusze pozwoliły na wybranie droższego modułu FPGA, dodanie gniazd na rozszerzoną pamięć, zwiększenie podstawowego RAM-u urządzenia do 1Mb oraz wyprodukowanie dwóch nowych gier przeznaczonych specjalnie na Nexta — REX Next, a także kolejnego tytuł z serii Dizzy!
Nexta wesprzeć można jeszcze przez kolejne 7 dni na jego Kickstarterze.
Sama płyta główna do montażu (pasuje do obudowy zwykłego Spectruma!) kosztuje £99, pełna wersja komputera to £175. Za £215 do zestawu dodać można też moduł zegara oraz Wi-Fi (dostępne również do zakupu oddzielnego).
<span class="dsq-postid" data-dsqidentifier="253 http://gramburger.pl/?p=253">4 komentarze
Hm, nigdzie nie mogę znaleźć info na temat tego czy będzie można zakupić to cudo przykładowo rok po kickstarterze, jestem ślepy czy takie info nie zostało podane, a może (co bardzo prawdopodobne) twórcy sami nie wiedzą?
Niestety, też nie znam odpowiedzi na to pytanie. Wygląda na to, że autorzy skupili się na tym, żeby móc wyprodukować sprzęt w ogóle. Zapytam na grupie dla wspierających.
Z tego co dowiedziałem się od osób związanych z projektem, na razie nie pojawiła się żadna firma gotowa wydać i dystrybuować produkt po Kickstarterze. Więc wszystko wskazuje na to, że nie ma w tym momencie takich planów.
Dzięki za informację, trochę szkoda, coś czuję że będzie bardzo trudno dostać to cacko po premierze, ale jest nadzieja że może się to zmieni. Wirtualny burgerek niech będzie ci dany.