RetroBlox — modularna konsola retro z obsługą CD?

0

31 stycznia ogłoszono projekt “RetroBlox” — nową, modularną retrokonsolę do gier zdolną do odpalania gier z wielu klasycznych konsol. Na pierwszy rzut oka system przypomina “unowocześnioną” wersję Retrona 5.

  • Cechą wyróżniającą Retroblox na tle konkurencji mają być dwie imponujące funkcje.
    Pierwszą ma być obsługa gier na płytach CD — byłaby to pierwsza nieoficjalna “retrokonsola” wspierająca nośniki dla konsol takich jak PlayStation 1 czy Sega CD.
  • Po drugie, samo urządzenie, podobnie jak Retro Freak ma mieć konstrukcję modułową. Podstawowy moduł składa się z napędu CD i gniazda do którego wpinać można dodatkowe “moduły” z gniazdami na kartridże odpowienich konsol. Te zawierają też odpowiednie porty kontrolerów dla tych systemów.

Autorzy konsoli twierdzą, że będzie opierała się o opatentowany system “emulacji hybrydowej” zapewniającej, że każdy system będzie działał dokładnie tak jak oryginalne konsole bez obawy o kompatybilność.

Wszystko to brzmi tajemniczo, ale intuicja każe nam podejrzewać, że w każdym module “kartridżowym” znajdzie się układ FPGA udający oryginalny system.

RetroBlox ma też zawierać szereg zaawansowanych funkcji społecznościowych, w tym możliwość nagrywania wideo i screenshotów oraz publikowania ich na Facebooku, Twitterze czy streamowania na Twitchu. System wspierać ma też rozdzielczość 1080p.

Na ten moment niestety wszystko owiane jest tajemnicą. Brakuje jakichkolwiek dalszych informacji na temat ceny, funkcji czy kompatybilności systemu. Strzępki informacji wygrzebać można przeglądając oficjalną stronę projektu, a więcej dowiemy się zapewne dopiero w kwietniu. Wtedy to bowiem ruszyć ma kampania crowdfundingowa na produkcję tego gadżetu.

Czy RetroBlox okaże się ciekawą alternatywą dla Retrona? A może kolejną wtopą pokroju konsoli OUYA? To pokaże czas. Na razie natomiast można pomarzyć o przyszłości grania odwiedzając retroblox.com i dołączając do rozkręcającego się tam forum dyskusyjnego.

Share.

About Author

Dark Archon

Chciałbym wyglądać tak smacznie jak moja ikona.